חזרה ל"נאומים של יואל רייך"

נאום לבת מצווה של מיכל
(4002.30)

עינת היקרה,

ביום 13 בדצמבר, שנת 1991, שעות ספורות בלבד לפני היום הולדת שלי, נולדה מיכל. בת בכורה למשפחת בר-לב. למחרת מביאים את הרכה הנולדת לרחוב וינגייט 241 בהרצלייה פיתוח למעון ביתם של ההורים המאושרים. המיקום של הבית הוא על אם הדרך לביתם של סבתא וסבא, וכך נוצר המנהג שאין לעבור את הבית מבלי לבקר את התינוקת החמודה. הזמן שעובר והתפתחותה של מיכל החמודה, משעבדים יותר ויותר, ומביאים אותנו לבלות במחיצתה שעות רבות. במרוצת הזמן זכיתי לטייל איתה בעגלה ולהשמיע לה שירים שנקלטו מהר במוחה הקטן. שיר שכבש את ליבה היה השיר "דוגית שטה- על פני המים". הטיולים היומיים הפכו לשגרה, ולסב המאושר זה היה חומר בדוק להרגעה ולהנאה.

משפ' ברלב החליטה לצערנו להעתיק את מקום מגוריה לרעננה. נוצר אצלנו מין חלל שגרם לנו להיות על הקו הרצלייה- רעננה. מיכל גדלה, התפתחה ונהייתה מאמ'לה קטנה.

לאחר שנולדו למשפ' ברלב שני ילדים נוספים, עדי ואיתי, לסבתא ולי הייתה הזדמנות נוספת לעמוד על תכונותיה של מיכל. בזמן שההורים נסעו לחו"ל נפלה בחלקנו ההזדמנות להיות הבייבי סיטרים למשך עשרת ימי שהותם בחו"ל. אני ולאה אשתי הרגשנו כמעט מיותרים, לאור האחריות שגילתה מיכל. היא דאגה לכל צרכיהם של אחיה הקטנים. בבוקר דאגה להלבישם ולהכין להם סנדוויצ'ים ושתייה- ממש אמא'לה קטנה בכל מובן המילה!

מיכל היא ילדה רגישה מאד הדואגת לכל המשפחה. מיכל היא גם תלמידה מצטיינת. היא שוקדת על הלימודים, מודעת לחשיבות של רכישת השכלה, מרבה לקרוא ספרים, ומחוננת בתפיסה מהירה. לפני ימים מספר, אמרתי לה שאני מתקשה לכתוב לה נאום והצעתי לה שהיא תכתוב בעצמה את הנאום- כמובן בהלצה. היא ענתה לי שהיא מכירה אותי וסומכת עליי, ובין היתר היא משוכנעת שגם ציונות לא תיעדר מן הנאום שלי. ובכן מיכל נכון. לאור האינטליגנציה שלך, כושר הביטוי שלך, אנו לא מסתפקים רק בהישגים הפרטיים שלך ותולים בך תקוות שתעניקי גם לכל ישראל ולמדינה מהישגיך לטובת כלל ישראל ולמדינה כולה. כפי שידוע לך, הנוער הוא עתיד עמנו. ובכן, אנו תולים תקוות שתשמרו על הנכס היקר שביקרים ותביאו את המדינה לשלום ושגשוג, בה יחיו כל אחד ואחת תחת גפנו ותאנתו ולא נדע עוד מלחמה.

ועתה מיכל היקרה, אני תפילה ביום זה, שבו אנו חוגגים את כניסתך לעול המצוות, להיות חברה מן המניין שוות זכויות וחובות בעם ישראל, שכל מה שאמרתי וכל חלומותיך וכל משאלות ליבך יתגשמו וכולנו נזכה לראותך מאושרת ושתהיה מקור גאווה לכל המשפחה!

מאתנו, סבא וסבתא