חזרה ל"נאומים של יואל רייך"

נאום לבר מצווה של הנכד אביעד
(0002.9.41)

אביעד היקר,

התאספנו כאן כדי לחגוג את חגיגת בר המצווה שלך. היום נהיית לגבר. עד עתה כל מעשייך החיוביים והשליליים נזקפו על הורייך. מהיום הכל נרשם בחשבון הפרטי שלך.

עלי לגלות לך שחרדה רבה פעמה בלבי בימים שלפני בר המצווה שלך. פניתי להוריך בשאלה איזו מתנה להעניק לך? הציעו לי לממן את קניית התפילין שלך. כמובן ששמחתי מאוד שזכינו להביא את הנכד הראשון שלנו ליום זה. פחדתי שאם אפנה אליך בשאלה איזו מתנה לתת לך, היינו נתונים בסכנה שתרצה שנקנה לך סוס ונבנה לך אורווה! כמובן שהעדפתי לקנות לך תפילין!

עד לפני חודשים מספר היית הנסיך היחידי במשפחה בין 7 נכדות. עתה נולד בשעה טובה בן דודך, איתי, והבלעדיות אינה קיימת יותר.

ועתה מהקל לרציני יותר.

בספר עמוס כתוב: "התפל צפור על פח הארץ ומוקש אין לה, היעלה פח מן האדמה ולכוד לא ילכוד" (עמוס ג ה)

הייתכן בכלל להטיל ספק שהחינוך שקבלת בבית הוריך לא ישא פרי?

חוויה נעימה חוויתי המאשרת את נאמנותך לדת ישראל ולשמירת המצוות. כמתנת האפיקומן שלך הזמנתיך, כאוהד נאמן של מכבי ת"א, למשחק כדורסל. לפני כניסתך לאודיטוריום רצית לאכול פלאפל או שווארמה. ניגשנו לקיוסק ופגשת חבר מאורנית שכיפה על ראשו סועד במקום. אך אתה לא הסתפקת למראה עינייך שבחור דתי סועד במקום, כי אם אתה ביקשת לראות תעודת כשרות. בעל הקיוסק ניסה לשכנע אותך שאין לו הכשר אבל האוכל כשר. כמובן שההסבר הזה לא הניח את דעתך וכך המשכנו ללכת עד שמצאנו מסעדה עם הכשר.

כניצולי שואה סבתא ואני מודים לה' שזכינו להביא את הנכד הראשון שלנו לחגיגת בר המצווה. נתפלל לה' שיוביל אותך בדרך הנכונה והישרה, והוריך וכל המשפחה יזכו להביאך לחופה ולמעשים טובים.

אמן